Bojan Savić Ostojić

Uvodna reč


Eseji Srečka Kosovela kojima je posvećen temat ovog broja Agona veoma su značajni kako za sagledavanje Kosovelovog dela, tako i za promišljanje kulturnih i političkih zbivanja u Sloveniji i Jugoslaviji u trećoj deceniji prošlog veka. U njima se pesnik Integrala definitivno opredelio za socijalizam, ali ne ortodoksni, u okviru Partije, već za jednu individualniju, altruističku verziju, upućenu na samog čoveka, skeptičnu prema kolektivnom. Dva teksta, Kriza i Umetnik i proleter zapravo su koncepti predavanja; ostali tekstovi su uglavnom izvučeni iz pesnikove beležnice i objavljeni posthumno u Zbranim delima. Eseje je preveo Ivan Antić.


Uporedo s esejima, rubriku poezija otvara izbor iz Integrala, koji su nedavno, u prevodu Josipa Ostija, objavljeni za Nezavisna izdanja Knjižuljak. Nove pesme objavljuju Božidar Šujica, Petar Miloradović, Ajlin Majls, Muanis Sinanović, Vesna Barzut, Stefan Gašić i Ivan Zrinušić. 


Dokumenti donose prevod Selinovog pamfleta upućenog Žan-Polu Sartru, A l’agité du bocal, što smo preveli kao Onom koji je udaren u tikvu. Tekst je napisan 1948. kao odgovor na Sartrovu izjavu (u Razmišljanju o jevrejskom pitanju) da su Selina unajmili nacisti. Objavljen je u malom tiražu, ali je široj javnosti predstavljen tek 1972. godine.

Pored kritika izabranih knjiga iz tekuće produkcije na prostoru bivše Jugoslavije koje pišu Davor Ivankovac, Dinko Kreho, Muanis Sinanović, Marjan Čakarević i Kristina Špiranec, u rubrici Pismo donosimo jedan koncept koji je Marina Cvetajeva namenila ruskom emigrantskom listu u Francuskoj, ali koji je ostao neobjavljen. Za Sanjavu snove piše Miodrag Danilović, a u rubrici Sos možete čitati i jedan urednikov san u nastavcima.


mart 2017